Тулуз храбро се бореше, но Лил ги освои бодовите

Фудбалерите на Лил беа подобри на гостувањето кај Тулуз со 2-0, па така се приклучи во битката за позициите кои водат во европските натпреварувања.

Двата гола за победа на Лил беа постигнати во завршницата од мечот, и тоа најпрво преку Александро во 86. минута, а потоа преку Бајо во судиското надополнување.

Лил има 49 бодови, односно пет помалку од третата позиција на која се наоѓа Ленс.