Де Јонг го предупреди Ван де Бек да не оди во Реал Мадрид

Играчот од средниот ред на Барселона, Френки де Јонг, не се согласува со неговиот поранешен соиграч на Ајакс, Дони ван де Бек, да направи трансфер во Реал Мадрид.

Ова лето, Холанѓанецот е трансфер цел на големиот ривал на Каталонците на локалната сцена.

Јас повеќе би сакал да остане во Ајакс. Не би сакал да играм против него и сакам Ајакс да остане силен. Но, секако, ако работите се развијат и тој премине во Мадрид, ќе ми биде драго за него. Мислам дека тој го заслужува тоа. Тој е одличен играч, ќе го видиме во Шпанија, изјави Де Јонг за „ЕСПН“.

Тој е сигурен сум дека ќе одговара одлично на играта на Реал.

Мислам дека го покажа тоа минатата сезона во Лигата на шампионите, особено во елиминаците. Тој докажа на цела Европа дека е способен да игра на такво ниво, додаде холандскиот репрезентативец.

Како што знаете, Де Јонг и Ван де Бик беа главни играчи од средниот ред на Ајакс, кој минатата сезона беше над сите и ја освои холандската титула. Покрај тоа, тимот од Амстердам стигна до полуфиналето на Лигата на шампионите.