Турците демантираат дека го смениле селекторот Кунц

Иако сите турски медиуми објавија денеска дека селекторот Штефан Кунц добил отказ, турската фудбалска федерација (ТФФ) експресно ги демантираше тие изјави, потенцирајќи дека селекторот сѐ уште е под договор и засега останува на кормилото.

Кунц е под силен притисок за смена, после неубедливиот настап со Ерменија во евроквалификациите, иако Турција моментно е втора во групата со исто бодовно салдо како и лидерот Хрватска, а патем има сигурен бараж како првопласирана во Ц-дивизијата во Лигата на нации.

Тој е селектор од 2021 година и на 20 мечеви има 12 победи, но италијански новинари веќе објавија дека ТФФ преговара за Винченцо Монтела за нов селектор, екс-тренерот на Адана Демирспор.

„Турската федерација сака да ја информира јавноста дека сите информации што се појавија по печатените, онлајн и телевизиските медиуми се неточни. Штефан Кунц сѐ уште е селектор, а тој официјално е повикан на разговор во тренинг-центарот на 20 септември со претседателот Мехмет Бујукекси“, објави ТФФ.

Нема да биде изненадување ако Кунц за два дена добие отказ.