Аврамовски после скоро година со забележителен ефект – асистира во победа на Сараево!

Поранешниот македонски репрезентативец Даниел Аврамовски после безмалку една година, конечно имаше забележителен ефект за Сараево, откако денеска асистираше за гол во убедливата победа на бившиот босански првак против Посушје со 3-1, со што „бордо тимот“ остана во трката за излез во Европа.

Аврамовски, екс-фудбалерот на Работнички, Ц. Звезда, Вардар имаше низа проблеми со повредите откако дојде во Сараево, кога го донесе Александар Васоски, а денеска доби шанса да ги игра последните 13 минути од мечот и пет минути по влегувањето му асистираше на Зиљкиќ за трет гол на сараевчани и запечатување на победата.

Екс-македонскиот репрезентативец, кој беше дел и од „златната младинска генерација“ од почеток на пролетниот дел во првенството на БИХ добива шанса, но со само еден меч како стартер, па оваа асистенција сега е дополнителен мотив и најава за многу подобри мечеви.

Последен пат кога Аврамовски даде гол или асистираше за Сараево беше на 10 април лани против Приједор во победата со 6-0 во босанската Премиерлига.