Бизарно: Словенечки велосипедист ја промаши целта, но на крајот пак – победи!

Словенечкиот велосипедист, Примож Роглич, победи на индивидуалниот хронометар возен вчера низ улиците на Ирун, со кој започна 63. издание на еднонеделната трка Ицулија Баскија.

Тој делницата од 10 километри со едно категоризирано искачување ја помина за 12 минути и 34 секунди. Словенецот можеше да постави подобро време, но на последната кривина наместо да сврти кон целта, тргна кон сервисот и мораше да застане и да се врати, а при тој маневар загуби десет секунди. Но, ниту тоа не го спречи да ја прослави првата победа во дресот на германскиот тим Бора-хансгрое, во кој дојде оваа сезона од холандската Висма, каде што ги постигна сите свои најголеми успеси во текот на осум годишен период, станувајќи трикратен победник на шпанската Вуелта и победник на ланското издание на италијанското Џиро.

За Роглич ова е 81. професионална победа во кариерата и петта етапна победа на трката низ Баскија, каде што беше двапати севкупен победник (2018 и 2021 година). Интересно, сите пет етапни победи ги постигна Роглич на индивидуалниот хронометар.