Ѓоковиќ од Париз испрати порака: Косово е Србија – стоп на насилството!

На Косово врие во општините со српско населените откако избраните градоначалници Албанци, со полициски упад ги заземаа општинските згради, па ново насилство почна да ескалира во изминативе неколку дена, а и денеска е посебно хаотично.

И откако најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ убедливо тргна на вториот годинешен гренслем турнир Роланд Гарос, по мечот испрати порака – Косово е Србија, стоп за насилството.

Ѓоковиќ пораката ја напиша на камерата после победата во три сета против Александар Ковачевиќ, а во второто коло во среда наутро го чека меч со Мартон Фучович.