Алкараз го прегази Музети за пласман во четвртфинале во Пекинг

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз славеше против Лоренцо Музети од Италија со 2-0 во сетови, односно 6-2 и 6-2 за пласман во четвртфинале на турнирот во Кина.

На Алкараз му беа потрени 81 минута за да го надигра 18. тенисер во светот за трета победа во меѓусебните дуели со Италијанецот.

Алкараз за полуфинале ќе се бори против Каспер Руд, кој претходно го совлада Томас Мартин Ечеверија со 2-1 во сетови, односно 1-6, 7-5 и 7-6.