Трагедија: Молдавска фудбалерка загина на планинарење

Репрезентативката на фудбалската селекција на Молдавија, Виолета Митул почина на 26-годишна возраст за време на планинарење со колешките од клубот.

Нејзината екипа од Исланд и Европската фудбалска унија (УЕФА) потврдија дека Виолета починала пред неколку дена.

Митул одигра 40 натпревари за репрезентацијата на Молдавија, а во текот на кариерата играше и за тимови од Италија и Шпанија.