Партизан дефинитивно го откажа настапот, Ц. Звезда директно во – финалето!

Екипата на Партизан втора сезона по ред нема да игра во првенството на Србија, откако задоцни со регистрација на кошаркарите за оваа сезона, а за што не им беше прогледано „низ прсти“ од предводниците на КЛС.

Одлуката да не се дозволи настап на црно-белите била донесе од мнозинство од клубовите кои играат во српската елита. Тоа значи дека Црвена звезда, како втор српски евролигаш, наместо во загрантираното полуфинале ќе добие директен влез во финалето. Вториот финалист, пак, ќе се добие од победниците во групите А и Б, кои потоа ќе одиграат плејоф-серија во два добиени меча.

Веќе е јасно дека еден од полуфиналистите ќе биде Мега, додека вториот ќе би познат по мечот помеѓу ОКК Београд и ФМП. Партизан лани неа играше во КЛС по сопствена желба, а годинава поради административен пропуст.