„Сѐ што сум направил за Македонија ми дава право да се облекувам како сакам!"

Македонската кошаркарска легенда, Перо Антиќ синоќа доби лавина критики од сите страни откако на ревијалниот ракометен натпревар меѓу актуелната ракометна репрезентација на Македонија и ветераните, тој се појави со дуксер од Црвена звезда.

Синоќа во СЦ „Борис Трајковски“ се славеше македонскиот ракомет, речиси сѐ беше во знакот на Македонија, и во една таква атмосфера се истакна претседателот на Кошаркарската федерација (КФСМ), Перо Антиќ кој на натпреварот дојде во дуксер од Црвена звезда.
 
Модното решение на славниот кошаркар наиде на бројни критики и погрдни зборови кон него. Денеска тој во изјава за „ММС“ се правдаше.
„Вчера не беше модна ревија, туку убав спортски настан. Можев и у дуксер со Меси да дојдам! Имам таков и плав дуксер. Тоа ми е опрема дадена од последната сезона кога играв. Не сум отишол да купам. Ма не се правдам и не сакам ова да изгледа дека се правдам.  Секој може да облече што сака, секако и јас. Може и гол да оди,  отворен ум, нели сме 21 век. А сите си навиваат за свој клуб. Јас сум кажал и пак ќе кажам дека навивам за Црвена Ѕвезда, Олимпијакос и Фенербахче и тоа ќе остане така. Јас сум нивен фан, јас тоа не го кријам.  Но, секако дека Македонија ми е под број еден. И се што јас имам направено за Македонија ми дава за право да бидам облечен како сакам.  Македонија ја претставував во најдобро светло низ цел свет. За мене една е Македонија, едно е знамето и една е химната и тоа никогаш нема да се смени.  Затоа до злобнициве немам порака, само сакам да им честитам среќна Нова Година, да имаат здравје и малку да се опуштат. Да престанат  да бидат негативни, бидејќи има многу поважни работи за кои треба да се коментираат,а  не кој како е облечен.  Јас Македонија си ја сакам, тоа сите го знаат, затоа за нив само- се најубаво“, вели Перо Антиќ за ММС.
Целата изјава на Перо Антиќ за „ММС“ можете да ја прочитате на следниот ЛИНК.