Хендави блескаше со 17 одбрани, Парондо со „фараоните“ ја изненадија Шведска

Доскорешниот голман на битолски Еурофарм Пелистер, Карим Хендави ја „спушти ролетната“ на својот гол денеска на олимпискиот турнир, па со 17 одбрани и 45 осто успешност блескаше во триумфот на Египет предводен од бившиот вардаров тренер Роберто Парондо против фаворизираната Шведска со 27-22.

Хендави одбрани 17 пари од 38-те удари кон неговиот гол, а тоа надополнето со добрата игра во одбрана на Египет му донесе голема победа на ракометниот олимписки турнир, па на полувреме „фараоните“ имаа плус четири (13-9) и потоа Шведска постојано ја бркаше негативата, но сето тоа беше безуспешно.

Пелас за Шведска даде седум гола и беше најефикасен на мечот, а Санад со шест беше прв кај голгетерите за Египет.