Здравковски: Сакам и јас да оставам трага во Шкотска како Миовски

Од минатото лето, Македонија има двајца фудбалери во шкотската Премиер лига бидејќи на Бојан Миовски од Абердин му се придружи Давор Здравковски кој е член на Мадервел.

Таму замина од кипарскиот АЕЛ Лимасол и досега забележа 11 настапи во првенството. За разлика од Миовски, Здравковски игра во средниот ред и нема толку можности да се истакне како неговиот сонародник, но има високи амбиции пред себе.

„Доаѓам од мала земја и благодарен сум на можноста да играм во странство иако никогаш не сум задоволен од себе. Имав многу пријатели во Македонија кои никогаш не добија шанса да заиграат надвор бидејќи тоа е многу тешко.

Не планирам да застанам тука, напорно работам за да станам стандарден играч во мојот тим и да докажам дека вредам. Го познавам Бојан Миовски од младинските репрезентации на Македонија, имаме одличен однос и пред да дојдам овде, зборував со него во врска со шкотското првенство и шкотскиот фудбал.

Тој игра одлично во Абердин и веќе направи имиџ во Шкотска, сакам и јас да го направам истото. Не велам дека ќе тргнам по неговите стапки бидејќи ние сме посебни личности, но сигурно е позитивен пример за мене“, вели Здравковски кој веќе ги освојува симпатиите на навивачите на Мадервел.

Идниот месец тој ќе наполни 26 години, а досега два пати беше повикуван во македонската репрезентација, за дуелите со Италија и Малта, но се уште го чека своето деби. Следна шанса ќе бидат мартовските пријателски натпревари против Молдавија и Црна Гора.