Фудбалот стана бизнис: Платил 20.000 евра за синот да му заигра за третолигаш

Чешките медиуми пишуваат дека претседателот на третолигашот Усти на Лаба решил да заработи дополнителни 20.000 евра на необичен начин.

Третолигашот го регистрирал 22-годишниот Мартин Подхајски, кој никогаш во животот не играл фудбал, а причина за тоа е неговиот богат татко кој платил 20.000 евра.

„Никогаш не играл фудбал во живот, туку само на видео-игрите. Од друга страна, ни се отвори можност да заработиме 20.000 евра. Ако некој ми понуди толку пари, веднаш ќе му дадам шанса“, кажал првиот човек на тимот.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by BBC SPORT (@bbcsport)