Летонија ја растури Литванија за петто место на СП

Кошаркарите на Летонија триумфираа со убедливи 98-63 против Литванија во битката за петто место на Светското првенство (СП).

Летонија доминираше на паркетот од самиот почеток, иако Литванија даде отпор во првите 10 минути (20-28).

Литванија се обиде да ја врати неизвесноста, но на паузата Летонија замина со +11 (49-38), по што во вториот дел од мечот целосно го распарчи противникот (98-63).

Најефикасен во победата беше Артурс Курус со 20 поени, додека Јокубаитис запиша 16 поени за Литванија.