Шампионски дрес на Чемберлен продаден за 4,9 милиони долари (ФОТО)

Дресот од Лос Анџелес Лејкерс на Вилт Џембрлен од финалната серија во НБА-лигата во 1972 година беше продаден на аукција за неверојатни 4,9 милиони долари.

Чембрлен беше еден од најважните кошаркари кога Лејкерс славеше против Њујорк никс, а тогаш во петтиот меч легендарниот играч постигна 24 поени, 29 скокови и осум асистенции.

Професионалната кариера ја почна во 1958, а ја заврши во 1973 година и притоа освои голем број награди во текот на истата. Исто така, постигна дури 31.419 поени во НБА-лигата.