Насилник: Хауард со двете раце со сета сила по главата на – Никола Јокиќ (ВИДЕО)

Српскиот кошаркарски интернационалец, Никола Јокиќ, одигра фантастично во синоќешниот втор меч од финалето на Западот против ЛА Лејкерс, кој заврши со победа на противникот со тројката на Антонио Дејвис буквално со звукот на сирената., поради што често беше мета на физичко малтретирање на „езерџиите“.

Најнасилен беше Двајт Хауард, кој едноставно не бираше средства да го запре кошаркарот на Денвер нагетс. Во една ситуација, кога Јокиќ беше во налет, центарот на Лејкерси со двете раце и со сета сили го удри по главата.

Судиите за тоа покажаа само – обичен прекршок.