Стравична повреда на Теодосиќ, главен виновник – налепницата на теренот (ВИДЕО)

Еден од најдобрите српски кошаркари во моментов, Милош Теодосиќ, би можел долго да отсуствува од терените, откако (по)сериозно се повреди на денешниот меч на неговиот Виртус Болоња против Реџи Емилија.

Во последната минута од средбата, во која неговиот тим влезе со сигурно водство (88-81), искусниот плејмејкер се обиде да организира брз контранапад, но одеднаш левата нога му се лизна на налепницата со реклама на паркетот. Тој долго се превиткуваше, со болна гримаса и со офкање, држејќи се за коленото.

За тежината на повредата повеќе ќе се знае утре, за кога е закажано снимање, но со оглед на големата болка, лекарите не предвидуваат негово скорешно враќање во тимот. Бизарноста да биде поголема, Теодосиќ не е првиот кошаркар на Виртус, кој се повредува лизгајќи се на рекламната налепница, поради што тренерот Серхио Скариоло веќе побара сериозно да се разгледа употребата на ваков рекламен материјал, кој е опасен по кошаркар, а каков што не се користи во НБА.