Црвено-црните имаат светла иднина: Вардар е јуниорски првак на Македонија!

Кошаркарите на Вардар од селекцијата до 18 години го освоија шампионскиот пехар во јуниорското првенство на Македонија, откако во вчерашното големо финале го совладаа тимот на Воднос санс (85-77).

Клучен за триумфот на црвено-црните беше Павел Иванов, со неколку забивања, но и блокади под сопствениот кош буквално го реши натпреварот за златниот медал. Тој средбата ја заврши со 20 поени и 11 скокови, на кои додаде три асистенции и по две украдени топки и блокади, поради што ептен заслужено го доби МВП-признанието за најкорисен играч на турнирот.

Сребрениот тим на Водно Санс беше предводена од Јаничиќ и Ќириловски со по 17 поени, додека во натпреварот за бронзениот медал, Работнички беше подобар од организаторот на завршниот турнир, Феникс 2010 со 77-65.