Нов ужас: Драматично излетување во Монца, чудо е како возачот излегол здрав! (ВИДЕО)

Светот на брзините уште се нема рехабилитирано по трагичната смрт на Антони Ибер, минатиот викенд, во Формула 2, на квалификациите на Спа Франкошам, а денеска посведочи на нов, филмски инцидент. За среќа, последиците сега не се фатални.

На трката во Формула 3, 19-годишниот Алекс Перони од Австралија, веднаш по славниот свиок Параболика, незгодно зафати едно од оние рабни тротоарчиња покрај патеката. Неговиот болид инстант се крена во воздухот 7-8 метри и неколку пати се вртеше. 

Изгледаше траорно и опасно, но Перони излезе од болидот здрав и способен да оди. Коментаторите се прашуваа што бара таков ивичник на тоа место. По ова трката беше завршена со „безбедносно возило.“ 

Минатиот викенд во судир на два болида при брзина од, речиси, 300 километри на час, животот го загуби 22-годишниот Французин Антони Ибер.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

OMG! Huge crash in F3! Don’t worry, the driver is okay🙏🏻 He stepped out by himself😱 By @f1_neutral ———————————————————————————— Tags: #f1kerbs #f1weekend #formula1 #f1news #f1race #f1game #f1fans #grandprix #driver #championship #f1 #mercedes #wtf1 #gp #track #racing #xbox #xboxone #ps4 #playstation4 #formula1 #fia #weekend #racing #racingteam #team This page is unofficial and is not associated in any way with the Formula 1 companies. F1, FORMULA ONE, FORMULA 1, FIA FORMULA ONE WORLD CHAMPIONSHIP, GRAND PRIX and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V Copyright Disclaimer under section 107 of the Copyright Act of 1976, allowance is made for “fair use” for purposes such as criticism, comment, news reporting, teaching, scholarship, education and research. Fair use is a use permitted by copyright statute that might otherwise be infringing

A post shared by F1VIDEO | NEWS | RESULTS (@f1video) on