Пепе и Роналдо - најстари фудбалери на Европското првенство

Португалскиот ветеран Пепе ќе биде единствениот фудбалер што ќе настапи на претстојното Европско првенство во петтата деценија од животот.

Играчот на Порто има 41 година, но се уште е столб на одбраната на националниот тим на шампионот од 2016. И вториот највозрасен играч на шампионатот е од Португалија - Кристијано Роналдо кој ќе игра со 39 години и 4 месеци. За него ова е рекордно шесто европско првенство во кариерата, а ќе се обиде да дојде до вториот трофеј.

На третото место е Лука Модриќ кој на 9 септември ќе наполни 39 години, а зад нив се Хесус Навас од Шпанија, Ѓорги Лорија од Грузија и Мануел Нојер од Германија кои имаат полни 38.