Ивановски тргна со победа на турнирот во Тулуз

Најдобриот македонски тенисер, Калин Ивановски лесно со 2-0 во сетови го совлада Французинот Иншаусп и се пласираше во осминафиналето од турнирот во Тулуз.

Ивановски ја оправда фаворитската улога против домашниот тенисер, првиот сет го доби со 6-2, вториот со 6-4 и се пласираше во следното коло.

Во осминафиналето Ивановски ќе игра против Венделкен кој е 614. на АТП листата.

Ивановски е трет носител а овој турнир кој се игра во сала на тврда подлога.