НБА-ѕвездата стартуваше со диета: Што прави со пивото?!

Центарот на Детроит, Андре Дрејмонд, минатата сезона беше најдобриот скокач во НБА лигата по трет пат во кариерата, со просечни 15.6 скока по натпревар.

Покрај тоа, сè до доаѓањето на дебитантот, Зион Вилијамсон, тој беше втор најтежок играч во лигата, зад српскиот тешкаш Бобан Марјановиќ. Дрејмонд претставуваше опасност за противникот кош и додека беше  надвор од рекетот, па затоа важеше за суперѕвезда, како и за еден од најдобрите центри во НБА лигата.

Во обид да го направи тоа уште подобро, Драјмонд реши да ја промени диетата, па во интервју за тамошните медиуми откри дека се започнал „диета со пиво“, што е необично за врвните спортисти.

Тој неодамна од својот режим на исхрана го исфрли црвеното месо, а сега се состои главно од риба и зеленчук. Но, на таков голем човек му е потребна голема количина калории, а за да ги надомести, пие по едно пиво секој ден.

Ако го правите тоа правилно, воопшто не боли, затоа и го правам, објасни Драмонд, додавајќи дека неговите омилени пива се „Милер Лајт“ и “Корона“.

Новата диетална тактика на Драмонд сигурно нема да му помогне да развие подобар шут, а исфрлањето црвено месо може да има негативен ефект врз неговата агресивност во играта, дури и може да ја намали веројатноста за повреда.