Торо Росо го претстави болидот за новата сезона (ВИДЕО)

Екипата на Торо Росо денеска го претстави својот болид „СТР14“ со кој ќе се натпреварува во претстојната сезона во Формула 1.

На претставувањето, челниците на тимот соопштија дека болидот има делови на Ред Бул бидејќи новите правила дозволуваат да купуваат делови од ривалите.

За Торо Росо ќе возат Русинот Данил Квајт и дебитантот од Тајланд, Александар Албон.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Introducing the STR14! 🤜🤛⁣ ⁣ #F1 #ToroRosso #Honda #STR14 #RedBull #Motorsport

A post shared by Scuderia Toro Rosso (@tororosso) on