Мол Види и Николов ремизираа против Челси - недоволно за нокаут-фаза (ВИДЕО)

Бобан Николов и неговиот Мол Види не направија сензација, па не само што не го победија Челси, туку и БАТЕ славеше на гостувањето кај ПАОК. Ниту победа на Унгарците немаше да им донесе пласман во нокаут-фазата во Лигата на Европа. 

Види ремизираше 2-2 против премиерлигашот, а нашиот репрезентативец Бобан Николов го одигра целиот натпревар. Челси за прв пат не победи во Лигата на Европа по петте победи по ред, групната фаза ја завршува со реми. Главен судија на овој натпревар беше Македонецот, Александар Ставрев. БАТЕ победи со 3-1 на гостувањето кај ПАОК и си го обезбеди второто место во групата Л.

Глазгов Ренџерс на Стивен Џерард не успеа да се квалификува во елиминациите, откако вечерва загуби во Виена против Рапид со 1-0. Од групата Г, Рапид Виена и Вилјареал продолжуваат понатаму откако со 2-0 го совлада Спартак Москва.

Бешикташ загуби на домашен терен од Малме и доживеа елиминација. Швеѓаните славеа со минимални 1-0 среде Истанбул и обезбедија второ место во Групата И.


ГРУПА Г
Рапид Виена - Ренџерс 1-0
Вилјареал - Спартак М. 2-0

ТАБЕЛА: Вилјареал 10, Рапид Виена 10, Ренџерс 6, Спартак М. 5

ГРУПА Х
Лацио - Франкфурт 1-2
Марсеј - Аполон 1-3

ТАБЕЛА: Франкфурт 18, Лацио 9, Аполон 7, Марсеј 1

ГРУПА И
Генк - Сарпсборг 4-0
Бешикташ - Малме 0-1

ТАБЕЛА: Генк 11, Малме 9, Бешикташ 7, Сарпсборг 5

ГРУПА Ј
Акхисар - Стандард 0-0
Севилја - Краснодар 3-0

ТАБЕЛА: Севилја 12, Краснодар 12, Стандард 10, Акхисар 1

ГРУПА К
Динамо Киев - Јаблонец 0-1
Рен - Астана 2-0

ТАБЕЛА: Динамо К. 11, Рен 9, Астана 8, Јаблонец 5

ГРУПА Л
Мол Види - Челси 2-2
ПАОК - БАТЕ 1-3

ТАБЕЛА: Челси 16, БАТЕ 9, Мол Види 7, ПАОК 3

*Болдираните тимови одат во нокаут-фазата во Лигата на Европа