Саудијците полетаа по триумфот над Аргентина, но Полска ги „спушти на земја“ (ВИДЕО)

Саудиска Арабија направи сензација во првото коло од Мундијалот во Катар, откако славеше против Аргентина со пресврт (2-1), но сепак денеска налета на Полска која ги совлада со 2-0.

Избраниците на Херв Ренар и денеска делуваа одлично на теренот, но Саудијците немаа решение за расположениот Шчесни, кој ги запре сите удари кон неговиот гол, а успеа и да одбрани пенал во првата минута од судиското надополнување на првото полувреме.

Головите за триумф на Полска ги постигнаа Пјотр Зиелински во 39. минута, како и Роберт Левандовски во 82. минута од натпреварот, а Саудијците може да жалат затоа што не реализираа ниту една од нивните шанси.

Полска по два одиграни меча е прва во групата Ц со четири бода, по што следи С. Арабија со три, еден бод има Мексико, а без бодови е Аргентина.