Шпански „АС“ тврди: Јувентус и Барселона направиле пакт за „ненапаѓање“!

Јувентус и Барселона имаат договор, кога станува збор за летниот преоден рок. „Старата дама“ нема да тргне по талентираниот дефанзивец на Ајакс, Матијас де Лихт, а Барса за возврат ќе им го даде францускиот репрезентативец Самуел Умтити.

Како тврди угледниот шпански весник „АС“, Барса им ветила на Италијанците дека ќе им го продадат Умтити само ако се откажат од Де Лихт. За Умтити најзаинтересиран беше Јунајтед минатато лето, но не успеа да го донесе во своите редови.

Французинот не играше пет месеци оваа сезоната, и поради тоа не е задоволен во Барса. Каталонците за својот дефанзивец бараат 70 милиони евра.