Ѓоковиќ лесно се пласираше во осминафинале во Рим!

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во осминафиналето во Рим. Србинот во второто коло на Мастерсот беше подобар од Николос Басилашвили со 6-4 и 6-2.

Двата тенисери беа сигурни во првите три гема на свој сервис, а прв до брејк стигна Ѓоковиќ во 10. гем и го освои првиот сет со 6-4. Во вториот сет, Басилашвили го загуби својот сервис уште во вториот гем, па не успеа да му се спротистави и да се врати во игра против Србинот, кој на крајот стигна до 6-2.

Во осминафиналето, ривал на Ѓоковиќ ќе биде Алберто Рамос, кој во второто коло го победи осмиот носител, Џон Иснер.